חובות של בני זוג

תוכן עניינים

חובות של בני זוג במסגרת הליכי פשיטת רגל

חשוב להבין כי חובות של בני זוג הן של מי שייצר אותם והם לא יהיו משויכים לבן הזוג השני, מלבד במקרים מיוחדים מאוד. בכל הליך של פשיטת רגל או כפי שההליך מכונה כיום, חדלות פירעון ושיקום כלכלי מתמנה נאמן לנהל את מימוש נכסי החייב וזאת על מנת לפרוע חלק גדול ככל שניתן מהחובות. כאשר ישנם נכסים שרשומים על שמם של שני בני הזוג, על הנאמן לקבוע אילו נכסים ישמשו לפירעון החוב ואלו לא. זוהי הכרעה מורכבת בין הזכות הקניינית של בן או בת הזוג שלא הוכרז כחדל פירעון לבין הזכות החיובית של הנושים.

מניעת הלכת השיתוף

לאורך השנים נרשמו פסיקות רבות אשר הגבילו את הלכת השיתוף בחובות למקרים שבהם החובות הצטברו במהלך הניהול של חיי משפחה תקינים. כאשר בן זוג בהליך פשיטת רגל והנאמן רוצה לממש נכסים הרשומים על שני בני הזוג, נטל ההוכחה למניעת קיום הלכת השיתוף מוטל על בן זוג בהליך פשיטת רגל וחדלות פירעון. בהקשר של אחריות בת זוג במקרה של פשיטת רגל לבן הזוג הזכות לאיזון משאבים בדין, אולם זו תקפה רק לאחר החלטה על גירושין, מה שיכול להפוך את חלוקת הרכוש למורכבת במיוחד.

מעמד דירת מגורים בפשיטת רגל

חוק חדלות פירעון החדש שם דגש גדול על שיקומו של מי שנקלע לחובות וכך גם בכל הנוגע לסוגיה של מעמד דירת מגורים בפשיטת רגל וחדלות פירעון. חוק הגנת הדייר קובע, כי כאשר אחד ממבני זוג המחזיקים בבעלות משותפת על דירת המגורים, נקלע להליכי פשיטת רגל ובעלי החוב רוצים לקבל את כספם באמצעות מכירת דירת המגורים של החייב, הרי שדירת המגורים תימכר יחד עם החייב, כאשר בעלי הדירה האחרים מצטרפים כדיירים מוגנים. כלומר, מי שגר עם החייב שנכנס לחדלות פירעון, זוכה להישאר בדירת המגורים במעמד של דייר מוגן. חשוב להבחין כי מעמד דירת מגורים בפשיטת רגל אינה תלויה בשווי הבית, קרי, אין אבחנה בין דירה בעלת שווי נמוך לבין דירת פאר יוקרתית.

ייעוץ וליווי חובות של בני זוג

אם אתם זקוקים למידע נוסף לגבי אחריות בת זוג במקרה של פשיטת רגל או אופן ההתמודדות עם חובות של בני זוג הגעת למקום הנכון. עו"ד ערן סולמי מתמחה בתחום של חדלות פירעון וילווה אתכם לאורך כל ההליך ההתמודדות עם חובות של בני זוג עד להשגת האפשרות להתחיל בחיים חדשים מבחינה כלכלית. צרו קשר עם משרד עו"ד סולמי לפגישת ייעוץ ראשונית.

חובות של בני זוג
תחומי עיסוק

איתך בכל מישורי החיים