הטרדות מיניות בעבודה

תוכן עניינים

הטרדות מיניות בעבודה היא תופעה קשה וחמורה המתרחשת דווקא במקום שאמור לקדש את המקצועית של האדם. הטרדה מינית יכולה להפוך את מקום העבודה למקום מסויט, מקום של חרדה, פחד, אשמה וסבל ולפגוע באיכות החיים הכללית של המוטרד בצורה דרמטית. הטרדות מיניות בעבודה הן עבירה על החוק כמובן, אך גם פגיעה בתנאי העבודה של העובד וניתן לתבוע פיצויים ממקום העבודה.

הטרדה מינית חוק העונשין

החוק למניעת הטרדה מינית חוק העונשין שנחקק בסוף שנות התשעים הגדיר חמישה סוגי התנהגות שונים שניתן להגדירם כהטרדה מינית. התנהגויות אלו של הטרדה מינית חוק העונשין מחשיב בתור עבירות פליליות שהעונש עליהן יכול להגיע גם לכדי מאסר. ובמקביל התנהגויות אלו נחשבות בתור מעשי עוולה אזרחיים, שבסמכות בית המשפט לפסוק בעבורן פיצוי כפסי ללא צורך בהוכחת נזק. בחוק ישנה התייחסות נפרדת לנושא של הטרדות מיניות בקרב בני נוער והטיפול בתחום זה דורש גם הגנה וטיפול בפוגעים. על הנושא של הטרדות מיניות בקרב בני נוער נרחיב בהזדמנות אחרת.

הטרדה מינית יחסי מרות

התופעה של הטרדה מינית יחסי מרות במקום העבודה קשורה במקרים רבים גם לאפליה אסורה בעבודה, כאשר הסירוב לשתף פעולה עם ההטרדה מוביל לפגיעה מקצועית או פיטורים. כאשר מדובר על הטרדה מינית דיני עבודה ואפליה אסורה, חשוב להזכיר את האחריות של המעסיק על מקרי הטרדה המתרחשים במקום העבודה. החוק קבע כי למנהלים ישנה אחריות ניהולית לפעול באופן אקטיבי למניעת הטרדות מיניות במסגרת אותה הם מנהלים.

הטרדה מינית דיני עבודה

האחריות הניהולית מתחילה בהנגשת מידע ויידוע של העובדים לגבי הדרכים לדיווח על מקרי הטרדה מינית, בין אם על ידי עמיתיהם בדרגה זהה ובין אם על ידי מנהלים הבכירים מהם. האחריות הניהולית על הטרדה מינית דיני עבודה מחייבת את ההנהלה לטפל בכל מקרה באופן פרטני ולוודא שהמעשים לא יחזרו על עצמם, תוך מתן סיוע לקורבנות הטרדות מיניות בעבודה בהתאם לחוק.

ליווי וייצוג משפטי בתיקי הטרדות מיניות בעבודה

במקרה וחוויתם הטרדה מינית יחסי מרות במקום העבודה חשוב לקבל ליווי משפטי של עורך דין המתמחה בתחום למשל עו"ד ערן סולמי. ניתן לוודא שההטרדות מפסיקות תוך שמירה על המעמד והתפקיד המקצועי שלכם במקום העבודה. גם במידה ועזבתם מקום עבודה בו הוטרדתם, ניתן לתבוע את המעסיק במיוחד כאשר זה לא טיפל בתלונה בהתאם לחוק ולדיני עבודה. צרו קשר עם עורך דין ערן סולמי המתמחה בתחום לייעוץ וליווי מקצועי ורגיש.

הטרדות מיניות בעבודה
תחומי עיסוק

איתך בכל מישורי החיים